Institut regenerace

Rozhovor s Najyou

Jakému tanci se věnuješ?

Propadla jsem orientálním tancům. Původně proto, že není pro tento tanec potřeba žádný sparingpartner. Cítím lásku k ladnému ženskému pohybu, který ve velké míře vychází z našich historických kořenů.

Který styl tě nejvíc baví?

Všechny styly, kterým se věnuji, mám ráda. Ale nejvíc mne oslovují arabské zemité folklórní tance. Zde nejde o techniku provedení, ale o prožitek z hudby. Jsou to taneční kořeny – v zásadě jednoduché, avšak velmi procítěné a svalově náročné.

A copak tě obecně v životě nejvíc baví?

Tanec. Už od mala to pro mne byl útěk z reality. Proto, když dozrál čas, jsem se rozhodla mu věnovat veliký kus svého života. Baví mne také příroda a přítomnost zvířat, rodinné oslavy, přátelé. Přátelské rozhovory jsou pro mne kořením a vždy mne inspirují k novým nápadům a činnostem. Také mne moc baví spojovat lidi a organizovat společné plány. Vlastně mne baví vše, z čeho čerpám energii. 

Co nebo kdo tě přivedl k orientálnímu tanci?

To je dávný příběh. Jako malé holce se mi líbily blýskavé kostýmy tanečnic orientálních a standardních tanců, ale i krasobruslařky měli blyštivé trikoty. Když mi bylo asi 18 let, začal se u nás orientální tanec vyučovat na mnoha místech, propukl doslova boom. A mě trvalo ještě dalších 5 let, než jsem k břišnímu tanci přičichla zblízka.
Impulsem, abych se přihlásila na kurz, byl rozchod s tehdejším partnerem. Měla jsem pocit, že se musím zaměstnat něčím novým, že si musím najít koníčka.

Jaké máš taneční vzdělání?

Než jsem začala učit a vystupovat, prošla jsem rukama mnoha význačných tanečnic a učitelek. Své nadšení pro různé taneční styly a veledůležité technické základy jsem čerpala na tanečních lekcích Karolíny Idrisové. Díky ní a její nezkrotné energii se mi otevřel netušený taneční svět.
Absolvovala jsem Rekvalifikační kurz lektor orientálního tance akreditovaný MŠMT, ucelený kurz Folklórních tanců pod vedením sólistů egyptských význačných tanečních skupin, intenzivní bootcampy s českými i zahraničními tanečnicemi, 3. levelový Master of Bellydance v Brně. Tyto programy my ucelily a doplnily znalosti, které především získávám každodenní výukovou a taneční praxí.

Jistě máš za sebou spoustu tanečních úspěchů. Můžeš nějaký vyzdvihnout?

Mým prvním velkým úspěchem byla taneční dovolená v, která mi můj kancelářský život začala obracet naruby. Za svůj dosavadní největší úspěch považuji to, že jsem opustila práci ve vydavatelství a vydala se na dráhu lektorky orientálních tanců. Překonala jsem obavy z nejistoty a šla za svým snem. Nyní vedu několik kurzů a předávám dalším dámám něco ze sebe a z umění tance, který miluji.

Jak vnímáš ženskou energii? Myslíš, že je v tanci, který děláš, obsažena?

No jasně, že je :)
Ženská energie je něco, čeho se mnohým ženám a dívkám v dnešní době nedostává, respektive ji neumí vědomě využívat pro sebe. V rovnoprávné společnosti, která se začala formovat především po válce, postupně zanikal prostor pro vyjadřování typických ženských postojů. Až v současné době se snažíme nalézt v sobě opět jemnou a intuitivní ženskou stránku.
Tanec, a zejména čistě ženský orientální tanec je cele prodchnut ženskou energií. A zcela přirozeným způsobem nás navrací zpět k sobě samým.

Čím se v životě řídíš? Máš nějaké své motto?

Když jsem začala vyučovat tance, vytvořila jsem si, nebo spíš osvojila tezi, že "s úsměvem jde vše lépe a úsměv disponuje obrovskou energií měnit svět“, samozřejmě i v přeneseném slova smyslu. No a samozřejmě se řídím svou intuicí a svým nejlepším svědomím a vědomím :) I když, co si budeme povídat, občas tu naší intuici přebije rozum, strach, ego...stále se učím naslouchat sama sobě.

Změnily ti kurzy tance kvalitu života? V čem?

Ano :) Začala jsem lépe vnímat své tělo a své pocity. Pomohlo mi to dospět v ženu, a jako ženě si také věřit. Tolerovat chyby a vnímat údajnou nedokonalost jako dokonalost jedince s jedinečnými dispozicemi.

Pro jaké publikum nejraději vystupuješ?

Pro přátele a své blízké. Protože vím, že se na mne těší, a jsou na můj tanec naladěni podobně jako já. Každé mé vystoupení je pro mne svátkem a radostí.

Co cítíš, když tančíš? Je to v něčem jiné než běžný pohyb?

Cítím svobodu. Při běžném pohybu děláme většinu věcí podvědomě. Tanec vás přiměje k tomu, vnímat každý miniaturní pohyb vašeho těla s plným vědomím a radovat se z něj. Pak si teprve uvědomujete překrásnou energii, která z vašeho těla proudí takřka hmatatelně.

Jaká jsou tvá taneční přání?

Víc a víc spokojených žen a dívek, kterým naše kurzy přinesou radost z pohybu, ale i vnitřní pocit štěstí. A také mít kolem sebe kvalitní tým spolupracovníků, se kterými budeme stejně naladěni.

Jaké jsou tvé životní sny?

Sny si nechám pro sebe :) Přijímám vše, co ke mne přichází s otevřenou náručí. Žiji přítomným okamžikem.

Copyright © 2010 Institut Regenerace